Historie Gladiátorských škol v Římě-česky

26/04/2014 10:04

Historie , fakta a informace o Gladiatorských školách  v Římě

Obsah tohoto článku poskytuje zajímavou historii , fakta a informace o Gladiatorských  školách  v Římě . Gladiátorské  školy v Římě také sloužily jako kasárna , kde žili gladiátoři v době  mezi jejich soubojů . Gladiátorské školy v Římě byly slavné a záviděla jim celá Římská říše pro výchovu těch nejlepších gladiátorů . Byly zde čtyři gladiátorské školy :

• Velká gladiátorská škola:  Ludus Magnus

• Bestiaries škola -  Ludus matutinus

• galská škola  Ludus gallicus

• Dácká škola  Ludus Dacicus

Prvními římskými  gladiátory byli váleční zajatci a byly pojmenováni podle svých etnických kořenů , jako Samnité , trákové a Gálové  . Dvě ze škol gladiátorů v Římě byly také pojmenovány podle toho . Ludus gallicus pro galské válečníky z Galie a Ludus Dacicus pojmenovaný pro válečníky z  Dacie . Dacijské války s Římany byly  v letech mezi AD85 na AD89 .

 

Všechny Gladiator školy v Římě byla ve velmi těsné blízkosti římského Kolosea . Ve skutečnosti Ludus Magnus velký Gladiatorská  škola byla připojena  tunelem , který vedl přímo k bráně "života"  v Koloseu.  Ludus Magnus byl umístěna v budově hned vedle Kolosea a budovy vedle něj byly školy Bestiaries a školy Ludus matutinus .

 

Každá gladiátorská škola v Římě měla arény , podobně jako u Kolosea , ale menší . Arény  v gladiátorských odborných školách byly obklopeny  zvýšeným sezením ,největší byla ve škole  Ludus Magnus , kde mohlo výuku sledovat až 3000 diváků .

Mnoho Římanů navštěvovalo  tyto vzdělávací školy , ikdyž tam nebyly žádné gladiátorské hry .

Aréna byla centrem školního komplexu . Na zadní straně posezením bylo sloupoví , které vedly do ubytovny  Gladiatorů . Ubytovna  Gladiátorů byla 2/3 podlažní vysoká budova.

Gladiátoři spali v ubytovně , často dva v pokoji . Ubytování zde byli i  otroci a zaměstnanci , kteří pracovali ve školách Gladiatorů a byly zde také místnosti, kde bylo vybavení pro tréninky,  koupele, jídelny a kuchyně .

Ve škole  Bestiarii gladiátoři byli cvičeni ve zvláštních školách, které se specializovali  v boji proti divokým a exotický šelmám . Školy byly nazývány "scholae bestiarum nebo bestiariorum" . Bestiaries škola ve starověkém Římě byl také později nazývána jako  Ludus matutinus  která byla založena císařem  Domitianem . Název školy , Ludus matutinus , je odvozen z latinského slova matutinus smyslu " rána ", která byla zasazen zvířeti , nebo divoké šelmě při souboji.  Typy válečníky , kteří cvičili se v této škole byly Bestiarii ( Šílený válečník ) a Venatores ( Lovec divoké zvíře ) .

Gladiatorská  školy v Římě - Ludus gallicus

Ludus gallicus byl nejmenší z gladiátorských škol a specializovaných školení v souboji , kde gladiátoři byli kteří byli těžce obrnění. Tato škola  se zaměřila na školení první Gallus Gladiators a pak začleněni do typu  výzbroje  gladiátorů pod názvem Samnite . Další těžce ozbrojené typy válečníků jako je Murmillones a Hoplomachi brzy následovali po rozvoji gladiátorských škol .

Gladiatorská škola  - Ludus Dacicus

Obyvatelé Dacie jsou obecně považovány za členy tzv. tráckých národů . Thrax nebo Thracian jako gladiátor  Dimachaerus používal meč s názvem sica , nebo siccae , který byl krátký , s zakřivenou  čepelí asi 16-18 cm dlouhý . To byl nejčastější typ Dacianského  meče . Dacianská škola ( Ludus Dacicus ) byla postaven v blízkosti lázní Trajan v Římě .

Gladiatorská škola - Ludus Magnus

Velká gladiátorská  Ludus Magnus , byla největší ze všech gladiátorských škol v Římě . Předpokládá se , že gladiátoři , kteří zde vyškolení potřebovala největší množství prostoru . Gladiátoři byli cvičení jako bojovníci, kteří používají vozy , jezdili na koních nebo používali zbraně , jako kopí , sítě nebo lariot ( laso ) . Názvy typu bojovníků byly následující :

Eques ( Jízda a meč )

Essedari ( válečník,těžce obrněný )

Laquerarii ( bojovník s lasem )

Retiarii ( Unoversální bojovník )

Velites ( bojoval ve skupinách s oštěpy )

 

 

Historie Gladiátorských škol v Římě

The image gallery is empty.